Westmoor
Middle School


Westmoor Middle School Staff Directory


Administration

Paul J. Bailey - Principal: Administrator for 6th Grade (All) and 8th Grade (M-Z) pbailey5748@columbus.k12.oh.us

Chad M. Monahan - Assistant Principal: Administrator for 7th Grade (All) and 8th Grade (A-L)
cmonahan@columbus.k12.oh.us 

Secretarial Staff
Anne Fadorsen - Main Office Secretary 
afadorse@columbus.k12.oh.us
Jaime Quelette - Records/Attendance Secretary 
jquelette@columbus.k12.oh.us

Safety and Security
Kelly Baesmann – Resource Officer 


Custodial Staff

Antoinette Brooks – Night Custodian 

Belinda Garnes – Night Custodian

Latasha Washington – Head Custodian

 

Food Service Staff
Cherly Davis - Cook

Robert Lathon - Cook

Sandy McConnaughy

Rae Rizzonelli – Food Service Manager

Angela Shepard - Cook

Student Support Services Staff
Michele Ballinger – Gifted and Talented
Lisette Bass - Instructional Assistant 
Barbara Buckley – Nurse
John Emmerich – Social Worker

Sandra Glasner – Nurse

Nancy Gualtieri – Physical Therapist
Dannelle Harenberg – Psychologist

Katharine Irwin – Speech Pathologist
Danielle Orr – Counselor
Vonda Spencer – Gifted and Talented
Christy Stock – Library Media Specialist
Stacey Went – Occupational Therapist

6th Grade Staff

Bridget Hamilton – Math Coach (Grades 6-8)
Jeannine Heck – Science/Social Studies
Michael Hood – English Language Arts/Social Studies

Kathleen Kane – Math/Social Studies
Jodee Shipley – English Language Arts/Social Studies

Michele Stutz – Science/Social Studies
Emily Teuscher – Math/Social Studies


7th Grade Staff
Jodi Coplan – English Language Arts
Amber Griesmer – English Language Arts/Social Studies

Allison James – Math/Science
Rhonda Troutman – Science
Nicholas Vasquez – Math
Mollie Wise – Math/Social Studies


8th Grade Staff
Christian Blackwell – Social Studies
Jamie Brown – Math/Science
Mary Judy – Math
Kelle Rapp – English Language Arts
Deandre Reaves – Science
Karen Taylor – English Language Arts/Social Studies

Special Education Staff
Sherry Berg – 6th Grade Inclusion

Angela Pratt – 7th Grade Inclusion
Brian Hardesty – 8th Grade Inclusion

Rhonda Hudson – Special Education Coordinator
Angela Jackson – High Incidence: Math/Science

Keisha McClelland – High Incidence: Language Arts/Social Studies 

Karen McKnight – Special Education Tutor

Sue Robbins – TDH: Math/Science
Jessica Streit – TDH: Language Arts/Social Studies 
Neiah Blackwell – MD 

Jamie Kingsland – MD 
Amy Tichy – MD

Loni Boss – Adaptive Physical Education

Special Education Instructional Assistants
Harold Boone

Cynthia Curry

Charles Gorslene
James Gorslene

Ashley Humphrey

Erica Marvin

Diamond Powell


Unified Arts Staff
Derek Duncan – Physical Education

Tanya Duncan – Physical Education

James Eley – Instrumental Music

Christian Hughes – Art 

Brady Sowards – Technology 
Amanda Starkey – Spanish

Corey Stephens – Music (Strings)
Robert Talley – Vocal Music 

Principal - Paul Bailey
614-365-5974  |   3001 Valleyview Dr. Columbus, OH 43204
westmoorms@columbus.k12.oh.us
Quick-Edit Login